Lengvarského rezort podáva sťažnosť na lekára Liptáka. Dôvodom sú jeho výroky o covide.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podáva sťažnosť Slovenskej lekárskej komore (SLK) na jej člena, lekára Petra Liptáka. Dôvodom sú jeho výroky týkajúce sa pandémie nového koronavírusu. Rezort zdravotníctva o tom v piatok informoval na sociálnej sieti.

Rezort zdôraznil, že povolanie lekára si zasluhuje vysokú mieru spoločenského uznania a rešpektu, ale tiež so sebou nesie aj veľkú mieru zodpovednosti, nielen v ambulancii, ale aj vo verejnom živote.

„Lekár Peter Lipták opakovane šíri nepravdivé a zavádzajúce informácie o ochorení COVID–19, bagatelizuje závažnosť tohto ochorenia, nabáda k nenoseniu rúšok, k nedodržiavaniu platných opatrení a pravidelne šíri dezinformácie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Od očkovania odrádzal aj seniorov v domove seniorov Archa, ktorí patria medzi skupiny najviac ohrozené novým koronavírusom,“ uviedol.

Liptákovi tiež vyčíta, že na verejných zhromaždeniach vystupoval bez rúška v čase, keď tým porušoval aktuálne platné nariadenia. SLK podľa MZ SR môže posúdiť konanie a verejné účinkovanie svojich členov a v prípade porušenia Etického kódexu má právo vyvodiť voči svojmu členovi zodpovednosť.

Aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa minulý utorok (17. 8.) vyjadril, že sa dištancuje od vyjadrení Liptáka, ktoré verejne prezentuje v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Lipták v nich podľa Zväzu v žiadnom prípade nenachádza podporu vedenia ZAP.

Lipták sa v minulosti priznal k braniu úplatkov. V rozhovore v správach TV Markíza otvorene povedal, že ročne príjme okolo päťtisíc eur. Peniaze sú podľa neho darmi, nie úplatkami. Tvrdí, že tieto peniaze potrebuje.

Lekár sa tiež zviditeľnil tým, že na sklonku minulého roka vystavil exministrovi Pavlovi Ruskovi spornú PN-ku po tom, ako ho mali poliať neznámou tekutinou krátko pred pojednávaním v kauze zmeniek. V dôsledku toho bol súd odročený.

Foto: SITA

(tasr/tod)