Evakuačné lety z Afganistanu pokračovali v piatok s novou naliehavosťou – deň po dvoch samovražedných útokoch, ktoré boli namierené proti tisícom zúfalých ľudí snažiacich sa uniknúť pred Talibanom. USA pritom pred utorkovým konečným termínom na odchod zahraničných vojakov z krajiny očakávajú ďalšie útoky, píše agentúra AP.

Obyvatelia Kábulu podľa agentúry uviedli, že z tamojšieho medzinárodného letiska v piatok ráno odštartovalo niekoľko letov.

Británia medzitým oznámila, že svoje evakuácie z Afganistanu ukončí v priebehu niekoľkých hodín. Minister obrany Ben Wallace pre spravodajskú stanicu Sky News povedal, že v piatok odletí „osem alebo deväť“ evakuačných letov, ktoré budú posledné. Prepravia asi 1000 ľudí. Britskí vojaci opustia Afganistan v nabližších dňoch.

Španielska vláda v piatok oznámila, že svoju evakuačnú operáciu v Kábule už uzavrela. „Posledné dva španielske lety“ z afganskej metropoly dorazili ráno do Dubaja a neskôr poletia do Madridu. Vojenské lietadlá prevážajú španielskych humanitárnych pracovníkov, afganských spolupracovníkov s rodinami, ako aj posledných 81 vojakov a diplomatov, ktorých Španielsko ponechávalo na kábulskom letisku.

(tasr)