Americký prezident Joe Biden sa zaviazal, že americké evakuácie ľudí z Kábulu budú pokračovať napriek štvrtkovému džihádistickému útoku. Ten si podľa informácií spravodajského portálu BBC vyžiadal viac ako 90 mŕtvych, medzi nimi aj 13 amerických vojakov. Koniec amerických evakuácií je naplánovaný na 31. augusta.

Biden vyhlásil, že Spojené štáty musia „dokončiť túto misiu a my tak urobíme“. „Neodpustíme. Nezabudneme. Chytíme vás a prinútime vás zaplatiť,“ odkázal páchateľom. Zosnulí vojaci, ktorí sú prvé obete z radov amerických ozbrojených síl v Afganistane od februára 2020, sú podľa amerického prezidenta „hrdinovia, ktorí boli na obetavej misii, aby zachránili životy druhých“.

Štvrtkové výbuchy sa odohrali okolo 18:00 miestneho času. Prvý zasiahol bránu pri letisku, kde americké a britské jednotky spracovávali ľudí vstupujúcich na letisko, a nasledovala po ňom streľba. O pár minút nasledoval ďalší v hoteli, ktorí používali Briti na spracovanie Afgancov, ktorí chcú vycestovať do Spojeného kráľovstva. V oblasti sa zhromaždilo veľa ľudí v nádeji, že sa dostanú na evakuačné lety, napriek varovaniam pred vysokým rizikom samovražedných útokov Isis-K, regionálnej odnože extrémistickej skupiny Islamský štát. Skupina sa neskôr k útokom prihlásila.

Šéf Centrálneho velenia armády Spojených štátov Frank McKenzie uviedol, že hrozba od Isis-K zostáva vysoká a americké sily pracujú s hnutím Taliban v snahe zastaviť ďalšie útoky. Taliban podľa jeho slov už zabránil mnohým útokom.

Od 15. augusta, keď sa Taliban zmocnil Kábulu, z tamojšieho letiska evakuovali viac ako 100-tisíc ľudí. Mnoho ďalších Afgancov sa ešte snaží dostať do lietadiel pred 31. augustom, keď majú krajinu opustiť americké jednotky. Na letisku čaká podľa BBC okolo 5 000 ľudí a mnohí ďalší sa usilujú dostať cez kontrolné stanoviská v areáli. Viaceré krajiny, medzi nimi Kanada, Belgicko, Holandsko alebo Dánsko, už zastavili svoje evakuačné operácie. Turecko tiež oznámilo, že sťahuje svojich vojakov, ktorí na letisku šesť rokov zaisťovali bezpečnosť.

(Sita)