Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok dôrazne odsúdil štvrtkové útoky pri letisku v afganskej metropole Kábul. „Dôrazne odsudzujem teroristický útok na kábulské letisko. Spolu s ostatnými spomínam na statočných amerických vojakov a vojačky, ktorí prišli o život, a na všetkých, ktorí trpia v dôsledku týchto zbabelých teroristických útokov,“ napísal Korčok na Twitteri.

Útoky, ktoré odsúdil aj Taliban, vyvolali pobúrenie v zahraničí. Okrem iného ich odsúdili francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg či predseda Európskej rady Charles Michel.

Afganskou metropolou Kábul otriasli vo štvrtok  podvečer dva výbuchy. Podľa hovorcu amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho išlo o komplexný útok, pri ktorom zahynuli aj americkí vojaci. Oficiálny počet obetí nie je vzhľadom na tamojšiu chaotickú situáciu známy, podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) však zahynulo najmenej 60 afganských civilistov a 150 utrpelo zranenia.

(tasr, min)