V roku 2020 zasiahla odvetvie cestovného ruchu na celom svete pandémia ochorenia COVID-19. V Európskej únii sa minulý rok počet nocí strávených v turistických ubytovacích zariadeniach prepadol o 52 percent. Ukázali to tento týždeň údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

Popri celkovom poklese cestovného ruchu v minulom roku sa ešte výraznejšie prejavili rozdiely medzi jednotlivými sezónami. Zvlášť obdobie medzi aprílom a júnom bolo v roku 2020 mimoriadne pokojné v dôsledku cestovných obmedzení a ďalších preventívnych opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Podľa Eurostatu z celkového počtu prenocovaní v oblasti cestovného ruchu pripadli na mesiace apríl a máj 2020 menej ako 3 %.

Po takmer nulovom cestovnom ruchu na jar väčšina krajín bloku v lete uvoľnila pandemické opatrenia, v dôsledku čoho sa letná sezóna stala kľúčovou pre toto odvetvie. Počet prenocovaní v letných mesiacoch júl a august sa podieľalo 42 % na všetkých nociach strávených v turistických ubytovacích zariadeniach v roku 2020, v porovnaní s 32 % v roku 2019.

Druhá vlna pandémie, ktorá zasiahla krajiny bloku vlani na jeseň, už nespôsobila taký dramatický pokles prenocovaní ako jarná a s ňou spojené mimoriadne prísne blokády.

Podiel prenocovaní v období od októbra do decembra na celkový počet nocí v ubytovacích zariadeniach vlani klesol na 13 % z 20 % v roku 2019.

Toky turistov v januári a februári 2020, čo boli posledné dva mesiace pred vypuknutím pandémie, boli v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi relatívne normálne. Ukázalo sa však, že predstavovali až 20 % z celkového počtu nocí strávených vlani v ubytovacích zariadeniach (v dôsledku následného vplyvu pandémie na zvyšných 10 2020) v porovnaní s 9 % v roku 2019.

(tasr)