Rusko zaznamenalo vo štvrtok 820 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je najvyšší počet za 24 hodín v krajine od začiatku pandémie.Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnilo krízové centrum v Moskve, informujú agentúry AFP a TASS.

Celkovo si pandémia v Rusku vyžiadala životy 179.243 ľudí, čo je najvyššia bilancia v Európe. Smrtnosť predstavuje podľa ministerstva zdravotníctva 2,63 percenta.

Rusko, ktoré registruje štvrtý najvyšší počet prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 spomedzi krajín sveta (6,8 milióna), sužuje od polovice júna nová vlna infekcie, v ktorej prevláda nákazlivejší variant delta. Hoci denné počty potvrdených prípadov klesajú, tento mesiac už v Rusku viackrát hlásili „rekordné“ počty úmrtí.

Ruské úrady pri boji proti pandémii zápasia s nedôverou obyvateľov voči vakcínam. Nezávislé prieskumy ukazujú, že väčšina Rusov sa nechce dať zaočkovať.

V Moskve, epicentre pandémie v Rusku, i viacerých regiónoch zaviedli povinné očkovanie pre niektoré skupiny pracovníkov, pričom úrady sa snažia aj rôznymi spôsobmi motivovať občanov k vakcinácii. Hoci tieto opatrenia spočiatku očkovaciu kampaň urýchlili, od polovice augusta dochádza k spomaľovaniu.

Do štvrtka bolo plne zaočkovaných niečo viac ako 35 miliónov v tejto 146-miliónovej krajine.

(tasr)