Posilňovacia dávka vakcíny Janssen poskytuje výrazne silnejšiu ochranu. Štúdie však zatiaľ neboli recenzované.

Osoby, ktoré dostali druhú, posilňovaciu dávku proticovidovej vakcíny Janssen, mali deväťkrát viac protilátok než ľudia s jednou dávkou, oznámil v stredu jej výrobca, spoločnosť Johnson & Johnson (J&J).

Ako píše agentúra AFP, tieto tvrdenia sú založené na dvoch dosiaľ nerecenzovaných štúdiách.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) podľa vlastných slov očakáva, že bude v budúcnosti vyžadovať druhú, posilňovaciu dávku vakcíny J&J, najprv však plánuje počkať na viac údajov.

Predmetná tlačová správa J&J neuvádza, kedy presne bola v rámci štúdií podaná druhá dávka. Z informácií zverejnených na vládnych webových stránkach je však zrejmé, že firma testovala rôzne intervaly, najkratší však šesť mesiacov, približuje AFP.

Správa prichádza po tom, čo CDC oznámilo, že účinnosť vakcín pri zabránení infekcie spôsobenej mimoriadne nákazlivým variantom delta je všeobecne nižšia, ako pri predchádzajúcich variantoch.

Podľa štúdie zverejnenej v utorok sú mRNA vakcíny momentálne úspešné na 66 percent pri zabránení infekcie koronavírusom oproti 91 percent z obdobia pred tým, ako sa objavil variant delta. Aj naďalej však poskytujú 97 percentnú ochranu proti hospitalizáciám s covidom.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena avizovala minulý týždeň, že zdravotnícke orgány plánujú podávať posilňovacie, tretie dávky mRNA vakcín od 20. septembra. Nárok na ne budú mať tí občania, ktorí boli úplne zaočkovaní látkami od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna pred ôsmimi a viac mesiacmi.

(tasr)