V austrálskej metropole Sydney zaznamenali v stredu rekordný denný počet nových prípadov nákazy koronavírusom, a to aj napriek lockdownu, ktorý tam pretrváva už dva mesiace. Informovala o tom agentúra Reuters. Štát Nový Južný Wales, v ktorom sa Sydney nachádza, zaznamenal v stredu 919 nových prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa tam nachádza 113 ľudí, z ktorých 98 nie je zaočkovaných.

„Toto len podčiarkuje fakt, že vakcinácia je kľúčom (k zastaveniu pandémie). Potrebujeme zvýšiť mieru zaočkovanosti,“ uviedla popredná predstaviteľka miestneho úrady zdravotníctva Kerry Chantová. V susednom štáte Viktória počet nových prípadov, naopak, už druhý deň klesá. V stredu tam zaznamenali 45 prípadov, čo je menej než v predchádzajúci deň, keď evidovali 50 nových prípadov.

Austrália sa v súčasnosti snaží dostať pod kontrolu tretiu vlnu pandémie, ktorú spôsobilo šírenie koronavírusového variantu delta. V lockdowne sa tam v súčasnosti nachádza viac ako polovica obyvateľov krajiny. Lockdown je pritom nariadený aj v najväčších austrálskych mestách – Sydney a Melbourne. Zároveň sa v krajine snažia zrýchliť podávanie protikoronavírusových vakcín, kedže zo začiatku postupoval proces vakcinácie obyvateľstva v Austrálii veľmi pomaly.

V krajine je v súčasnosti plne plne zaočkovaných približne 31 percent ľudí starších než 16 rokov a približne 54 percent populácie zaočkovali aspoň prvou dávkou vakcíny. Napriek poslednej vlne pandémie a šíriacemu sa variantu delta Austrália stále eviduje pomerne nízky počet prípadov a úmrtí. Od začiatku pandémie sa tam nakazilo niečo vyše 46.600 ľudí a zomrelo 986.

(tasr)