Ruské ministerstvo obrany začalo v stredu s evakuáciu obyvateľov Ruskej federácie z Afganistanu. Evakuovať majú dovedna viac ako 500 občanov Ruska i ďalších členských krajín Organizácie Dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), teda Ukrajiny, Bieloruska, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu, informovala agentúra Interfax. „Na príkaz prezidenta Vladimira Putina zorganizoval 25. augusta minister obrany Sergej Šojgu leteckú evakuáciu z územia Islamskej republiky Afganistan,“ píše sa vo vyhlásení ruského rezortu obrany.

Ministerstvo tiež oznámilo, že Šojgu na evakuáciu vyčlenil skupinu štyroch lietadiel, ktoré sa sústredili na letisku v Uľjanovsku. Na palube každéholietadila sa má tiež nachádzať tím vojenských lekárov a sestier, ktorí majú zabezpečovať lekársku pomoc a podporu evakuovaným osobám, ako aj zásoby pitnej vody a potravín.

Afganské militantné hnutie Taliban 15. augusta obsadilo hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Desaťtisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať z tejto stredoázijskej krajiny do zahraničia. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov a občanov, a tiež Afgancov, ktorí s nimi spolupracovali a naliehavo sa snažia evakuovať ľudí z krajiny pred 31. augustom, ktorý prezident USA Joe Biden stanovil pre úplný odsun amerických síl z Afganistanu.

Rusko sa doteraz do leteckého evakuačného procesu z Afganistanu nezapájalo. Ako jeden z mála štátov sveta neevakuovalo z krajiny ovládanej Talibanom ani svoju diplomatickú misiu a ruské veľvyslanectvo v Kábule funguje v normálnom režime. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok uviedol, že Rusko neprijalo ani žiadnych afganských utečencov.

(tasr)