Poľská vláda posiela pomoc migrantom na hraniciach s Bieloruskom. Zhruba 30 migrantov z Afganistanu, Iraku a iných krajín je údajne stále na bieloruskom území.

Poľská vláda poslala na hranice s Bieloruskom pomoc pre migrantov a utečencov, ktorí sú tam už viac ako dva týždne uviaznutí. Poľskí predstavitelia tvrdia, že skupina zhruba 30 migrantov z Afganistanu, Iraku a iných krajín je stále na bieloruskom území. Pomoc v podobe stanov, prikrývok, generátorov a ďalších vecí podľa nich čaká na hranici na povolenie pre vstup do Bieloruska.

Poľsko i tri pobaltské štáty – Estónsko, Litva a Lotyšsko – obviňujú Minsk z toho, že podporuje migrantov v prechode cez ich hranice v odvete za sankcie, ktoré Európska únia (EÚ) uvalila na bieloruských predstaviteľov. Ich hranice tiež predstavujú časť vonkajších hraníc EÚ.

Opoziční politici a humanitárna organizácia skritizovali poľskú vládu za to, že nepomáhajú uviaznutými migrantom, ktorí nocujú pod holým nebom. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov vyzval Poľsko, aby umožnilo skupine prísť na jeho územie a poskytlo im zdravotnú a právnu pomoc.

Poľsko zakázalo skupine prejsť hranicu. „Ak prijmeme túto skupinu, v ďalšom momente ich nebudeme mať desať alebo dvadsať ale tisíc, dvetisíc a desaťtisíc,“ vyjadril sa námestník ministra zahraničia Marcin Przydacz. „Nesmieme zabúdať, že je to prvok hybridnej činnosti, zámerne zameraný na Poľsko, trochu v duchu pomsty za našu pomoc občianskej spoločnosti v Bielorusku,“ dodal. Poľsko už skôr umožnilo vstup skupine disidentov, ktorí utiekli z Bieloruska.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki mal na utorkové popoludnie naplánovanú návštevu hraničnej stráže v zmienenom poľsko-bieloruskom pohraničí.

(sita)