Maďarsko rokuje s Ruskom o výrobe vakcíny Sputnik v debrecínskom závode. Oznámil šéf maďarskej diplomacie.

Medzi Maďarskom a Ruskom prebiehajú pokročilé rokovania o výrobe ruskej očkovacej látky Sputnik V proti ochoreniu COVID-19, ktorú by mal na základe ruskej licencie vyrábať pripravovaný závod v Debrecíne. Oznámil to v utorok v Budapešti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

„Koncom tohto roka sa bude môcť uskutočniť technologický transfer a koncom roka 2022 bude možné v Maďarsku začať výrobu očkovacej látky Sputnik V,“ dodal maďarský minister, ktorého citovala agentúra MTI.

Lavrov označil rokovania s maďarským rezortným partnerom za priateľské. Pripomenul, že v prvých piatich mesiacoch tohto roka vzrástla vzájomná výmena tovaru medzi Ruskom a Maďarskom takmer o 35 percent. Veľké investície sa chystajú v rámci projektu rozširovania atómovej elektrárne Paks 2, ale aj v mnohých iných oblastiach.

Podľa šéfa ruskej diplomacie je rusko-maďarská spolupráca zmysluplná aj v oblasti boja proti koronavírusovej pandémii. „Maďarsko medzi prvými úspešne nasadilo Sputnik V, a teraz už rokujeme o spustení jeho výroby. Táto otázka sa nesmie prepolitizovať, pretože tým sa znižuje šanca na zdolanie koronavírusu,“ podčiarkol Lavrov.

Ruský minister dodal, že za problémami, ktoré existujú medzi Európskou úniou (EÚ) a Ruskom, stoja otvorene protiruské línie, preto si Rusko veľmi cení postoj Maďarska.

(tasr)