Airbnb ponúkne bezplatné ubytovanie pre afganských utečencov. Zároveň v tejto súvislosti požiadala o pomoc ľudí.

Populárna ubytovacia platforma Airbnb ponúkla v utorok bezplatné ubytovanie pre 20.000 afganskych utečencov z celého sveta. Zároveň v tejto súvislosti požiadala o pomoc ľudí, ktorí prostredníctvom Airbnb prenajímajú svoje nehnuteľnosti, informovala agentúra AP.

Podľa výkonného riaditeľa Airbnb Briana Cheskyho je potreba presídľovania afganských utečencov do USA a iných krajín „jednou z najväčších humanitárnych kríz našich čias“.

„Cítime zodpovednosť, aby sme zakročili… Dúfam, že týmto inšpirujeme aj šéfov ďalších spoločností, aby spravili to isté,“ uviedol Chesky v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v júli uviedol, že od januára tohto roku muselo svoje domovy v dôsledku neistoty a násilia opustiť až 270.000 Afgancov.

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) v pondelok oznámilo, že z Afganistanu za posledných 24 hodín evakuovali približne 16.000 ľudí. Počet ľudí premiestnených z Afganistanu od júla americkými lietadlami dosiahol už 42.000, pričom 37.000 z nich evakuovali od polovice augusta, keď sa po dobytí Kábulu hnutím Taliban začali intenzívne evakuačné letecké operácie.

Afganské militantné hnutie Taliban 15. augusta obsadilo hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Desaťtisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať sa z tejto krajiny do zahraničia. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov a občanov, a tiež Afgancov, ktorí s nimi spolupracovali.

(tasr)