Kremeľ: USA nemôžu zhodiť zodpovednosť za krízu v Afganistane na žiadnu inú krajinu. Vyhlásil to Dmitrij Peskov.

 

Zároveň uviedol, že Rusko sa nezúčastňuje na evakuačnom procese a ruské veľvyslanectvo v Kábule pracuje v normálnom režime. Informovala o tom agentúra TASS.

Peskov vyhlásením o USA reagoval na informácie denníka The Wall Street Journal, podľa ktorých mal ruský prezident Vladimir Putin a prezident USA Joe Biden na júnovom summite v Ženeve rokovať aj o Afganistane. Biden vtedy údajne Putina požiadal o povolenie rozmiestniť americké vojská v krajinách susediacich s Afganistanom po tom, ako sa stiahnu z Afganistanu. Rusko to však odmietlo.

„O téme Afganistanu a vtedy nadchádzajúceho odchodu (amerických) vojsk z Afganistanu (prezidenti) hovorili… Nie je však možné, aj napriek všetkým želaniam, zhodiť zodpovednosť na niekoho iného,“ uviedol Peskov.

Ruské veľvyslanectvo v Kábule podľa Peskova funguje v normálnom režime. Členov rodín ruských diplomatov z Afganistanu evakuovali ešte predtým, ako sa tam hnutie Taliban chopilo moci.

„Máme určité dohody o zaistení bezpečnosti našich diplomatov. Už skôr boli z Afganistanu odvezení členovia (ich) rodín, ženy a deti, ktoré nie sú zamestnancami (ruskej diplomatickej misie),“ uviedol Peskov.

Podľa Peskova sa Rusko nezúčastňuje evakuačného procesu z Afganistanu a krajina tiež neprijala žiadnych afganských utečencov.

Foto: TASR/AP

(tasr)