Krym a Donbas sa opäť spoja s Ukrajinou, povedal počas osláv nezávislosti Volodymyr Zelenskyj.

Poloostrov Krym a územie Donbasu sa opäť spoja s Ukrajinou. V utorok to počas osláv 30. výročia nezávislosti Ukrajiny vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informoval portál Gazeta.ru.

„(Donbas a Krym) sa k nám vrátia, pretože sme rodina a jediné, čo nás môže rozdeľovať, je štedro prestretý stôl, pri ktorom si všetci určite spolu pripijeme na to, že sme sa stali silnou krajinou,“ uviedol Zelenskyj. Zároveň zdôraznil, že ukrajinsky aj rusky hovoriaci obyvatelia Ukrajiny sú „jedna rodina“.

Zelenskyj okrem toho počas svojho príhovoru oznámil, že v krajine zavedú nový sviatok – Deň ukrajinskej štátnosti.

„Začneme sláviť Deň ukrajinskej štátnosti. Za jej začiatok považujeme založenie Kyjeva – hlavného mesta Kyjevskej Rusi, ktorý možno považovať za miesto, kde sa všetko začalo,“ vyhlásil Zelenskyj.

Sviatok sa bude oslavovať 28. júla – v deň krstu Kyjevskej Rusi, kedy tento štát východných Slovanov oficiálne prijal kresťanstvo.

V ukrajinskej metropole v utorok prebiehajú oslavy 30. výročia vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny. V meste sa koná vojenská prehliadka, na ktorej sa zúčastní viac ako 4000 ukrajinských vojakov, ako aj vojská ďalších krajín – očakáva sa aj účasť leteckých jednotiek NATO. Na prehliadke bude aj niekoľko zahraničných hostí vrátane predsedu Európskej rady Charlesa Michela, uvádza agentúra RIA Novosti.

Foto: TASR/AP

(tasr)