Slovenská Iniciatíva poľnohospodárov podporuje štrajk roľníkov v Poľsku proti likvidácii malých a rodinných fariem v strednej Európe.

Poľnohospodárske združenie na Slovensku Iniciatíva poľnohospodárov (IPIF) s traktormi a slovenskými farmármi na viacerých miestach na Slovensku podporuje utorkový štrajk roľníkov v Poľsku proti likvidácii malých a rodinných fariem v strednej Európe. Uviedol to pre TASR farmár František Oravec z iniciatívy.

„Tentokrát podporujeme poľských poľnohospodárov, ale zlúčením sa protestujúcich farmárov chceme tlačiť aj na slovenskú vládu a na slovenské ministerstvo pôdohospodárstva, aby občania, hlavne v mestách, žili z potravinovej sebestačnosti,“ priblížil.

Podľa jeho slov sa svet a Európa viditeľne globalizujú a všetko, nie iba poľnohospodárstvo, je tak nastavené, či už cez zákony alebo cez štátne zriadenia, aby obyčajným ľudom vyšli peniaze iba „od výplaty k výplate“.

„Poľská mafia likviduje malých roľníkov takisto ako slovenská mafia likviduje slovenských roľníkov. Tak chceme podporiť veľký štrajk Poliakov, a preto na siedmich miestach na Slovensku – pred ambasádou v Bratislave, pred konzulátmi v Košiciach a Liptovskom Mikuláši a na hraničných priechodoch s Poľskom sme dali po tri-štyri traktory, aby sme viditeľne podporili protest poľských farmárov,“ spresnil.

„Následne chceme vytvoriť akúsi protestujúcu farmársku V4, aby sme mali väčšiu silu v Bruseli. Chceme nie iba mediálnu, nie iba slovnú podporu malých a stredných farmárov. Chceme, aby bolo naozaj podporované poľnohospodárstvo v spomínaných krajinách. Chceme, aby obchod a veľkoobchod nežili z našej práce a nemali rabaty na úkor občanov týchto krajín,“ vysvetlil.

Iniciatíva poľnohospodárov avizovala, že podporí protest poľských farmárov protestom pred veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave, pred honorárnym konzulátom Poľskej republiky v Liptovskom Mikuláši a v Košiciach, ako aj na hraničných priechodoch Kurov-Muszynka, Becherov-Konieczna, Vyšný Komárnik-Barwinek a Suchá hora-Chocholów.

„Z informácií, ktorými disponujem, je zrejmé, že takéto protesty na políciu nahlásené neboli. Mám len informáciu, že sú momentálne tri traktory na hraničnom priechode Vyšný Komárnik–Barwinek – bez obmedzenia premávky. Na hraničných priechodoch Kurov–Muszynka a Becherov–Konieczna nie je nikto,“ priblížila pre TASR Andrea Dobiášová, vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Dodala, že pred poľským konzulátom v Liptovskom Mikuláši sa na odstavnej ploche nachádza jeden traktor. „V jeho blízkosti, ani na mieste protestu sa nenachádzajú žiadne osoby,“ doplnila Dobiášová. Rovnako jeden traktor sa nachádza aj v blízkosti poľského veľvyslanectva v Bratislave.

(tasr)