Strany vládnej koalície nie sú v názoroch na prijímanie utečencov z Afganistanu jednotné, téma medzi nimi môže spôsobiť ďalší rozkol.

Koaličnú radu k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) aj afganským utečencom presunuli. Informáciu priniesol spravodajský portál televízie Joj noviny.sk. Rokovanie koaličnej rady by sa v náhradnom termíne mohlo uskutočniť ešte tento týždeň. Podľa informácií portálu noviny.sk však táto téma môže znamenať ďalší rozkol medzi koaličnými stranami. Okrem spornej otázky v súvislosti s odvolávaním Mikulca, s ktorým má dlhší čas problém hnutie Sme rodina, sa totiž strany rozchádzajú aj v názoroch na prijímanie utečencov z Afganistanu.

Proti prijímaniu utečencov sa vyjadril líder strany Sloboda a Solidarita a minister hospodárstva Richard Sulík. Podobný postoj má aj predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý chce prijímanie utečencov v prípade schválenia vetovať. Postoj hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je zatiaľ nejasný. Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) sa však vyjadril, že Slovensko by ľuďom utekajúcim pred Talibanom malo pomôcť. K pomoci utečencom sa prikláňa aj strana Za ľudí. „Môj názor je, že ľuďom treba pomáhať a nejde o ich počet. V tomto prípade je to totiž o pomoci,“ povedal pre noviny.sk poslanec NR SR Vladimír Ledecký (Za ľudí).

(sita)