V paralympijskom tíme máme vynikajúcich športovcov, ktorí môžu podľa ministra školstva uspieť.

Tokio opäť ožije športom, pretože sa začínajú sa XVI. letné paralympijské hry, ktoré potrvajú do 5. septembra. Slovensko bude reprezentovať 27 športovcov, ktorí chcú zopakovať medailovú žatvu z posledných hier v brazílskom Riu de Janeiro. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

„V našom paralympijskom tíme máme vynikajúcich športovcov, ktorí môžu v Tokiu uspieť. Všetci im budeme na diaľku fandiť a držať palce, aby vybojovali pre Slovensko čo najviac medailí,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Na stupienku víťazov sú však už všetci, ktorí dokázali podľa štátnej tajomníčky pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlany Síthovej prekonať sami seba. „Šport je jedna z najprirodzenejších ciest k inklúzii. Práve paralympijskí športovci sú vzorom, ako prekážky prekonávať,“ uviedla.

Aj tento rok slovenskú výpravu, ktorá zabojuje v ôsmich športoch, finančne podporilo ministerstvo školstva. „Je tu pár športovcov s medailovými ambíciami. Rado Malenovský, Veronika Vadovičová, Jozef Metelka a iste aj ďalší. Prajem im, aby doniesli medaily, cestujú 11.000 kilometrov a musia sa posnažiť, aby dosiahli svoje osobné maximá,“ priblížil štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár.

V Brazílii sme pred piatimi rokmi získali 11 cenných kovov, z toho päť zlatých. Naším najúspešnejším športovcom bol paracyklista Jozef Metelka. Dvojnásobne potešila fanúšikov zlatom aj parastrelkyňa Veronika Vadovičová. S tromi zlatými, jednou striebornou a jednou bronzovou medailou sa stala našou druhou najúspešnejšou paralympioničkou z letných hier.

(tasr)