Trudeau pred summitom G7 hovorí o možných sankciách voči Talibanu. Trvá na tom, že ide o teroristov.

Kanadský premiér Justin Trudeau považuje za možné uvaliť sankcie voči Talibanu. V pondelkovom vyjadrení poukázal na to, že toto islamistické hnutie, ktoré ovládlo Afganistan, zostáva „teroristickým subjektom“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Kanada už dlho uznáva, že Taliban sú teroristi a že ukrývajú teroristov. Preto sú na zozname teroristických organizácií. Preto môžeme hovoriť o sankciách,“ povedal Trudeau novinárom.

V utorok budú o Afganistane na virtuálnom summite hovoriť lídri skupiny G7, ktorú tvoria Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA. Británia, ktorá v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v G7, uviedla, že uvoľnenie existujúcich sankcií „bude závisieť od správania Talibanu“.

Taliban po rýchlej ofenzíve prevzal moc v Afganistane v polovici augusta a USA a ich spojenci sa naliehavo snažia evakuovať desaťtisíce ľudí z krajiny pred 31. augustom, ktorý prezident USA Joe Biden stanovil pre úplný odsun amerických síl z Afganistanu.

Európska únia a Británia tvrdia, že do tohto termínu nebude možné dostať z krajiny všetkých, ktorí majú byť evakuovaní. Biden je tak pod tlakom na predĺženie tejto lehoty. Taliban však varoval, že by to malo svoje „dôsledky“.

Trudeau svoj postoj k predĺženiu lehoty nešpecifikoval. Povedal len, že Kanada sa naďalej sústreďuje na to, aby „dostala do bezpečia čo najviac Afgancov“.

Do Kanady prišlo na základe nového osobitného imigračného programu takmer 900 Afgancov, uviedli kanadskí predstavitelia. Ottawa nedávno avizovala, že v rámci tohto programu prijme 20.000 afganských utečencov.

(tasr)