Klimatickí aktivisti v Nórsku celé hodiny okupovali budovu ministerstva pre ropu. Polícia niektorých z nich zatkla.

Desiatky aktivistov z hnutia  Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) zablokovali v pondelok prístup do budovy nórskeho ministerstva pre ropu a energetiku v centre Osla. Polícia ich rozohnala až po vyše piatich hodinách a viacerých aj zatkla, informuje agentúra Reuters.

Zhruba 17 aktivistov obsadilo recepciu ministerstva. Pred rezortom demonštrovali desiatky ďalších aktivistov a bránili tak ľuďom vo vstupe do budovy. Blokádu ministerstva označili za súčasť svojho desaťdňového protestu proti nórskemu ropnému priemyslu.

Reuters v tejto súvislosti pripomína, že Nórsko je najväčším producentom ropy a zemného plynu v západnej Európe, pričom denne vyťaží asi štyri milióny barelov ropy.

Polícia aktivistov z budovy a okolia ministerstva začala popoludní rozháňať, pričom 19 z nich aj zatkla – väčšinu práve v budove rezortu. V priebehu dňa zatkla aj ďalších 29 aktivistov z Extinction Rebellion, ktorí na inom mieste blokovali jednu z hlavných križovatiek v Osle.

Klimatické zmeny sa stali jednou z ústredných politických tém pred parlamentnými voľbami plánovanými na 13. septembra, v ktorých sa očakáva, že stredoľavicová opozícia porazí súčasnú vládnu koalíciu vedenú konzervatívcami.

„Desaťročia sme písali listy, vyjadrovali sa, demonštrovali. Nechali ste nás síce hovoriť, ale nepočúvali ste… Preto sa teraz uchyľujeme k pokojnej občianskej neposlušnosti. Sme zúfalí,“ povedala na demonštrácii 22-ročná aktivistka Hanna Kristina Jakobsenová. Agentúra AFP uvádza, že pondelok bol prvým dňom plánovanej občianskej neposlušnosti v Nórsku, ktorá by podľa vyjadrenia aktivistov mala trvať týždeň.

Nórska ministerka pre ropu a energetiku Tina Bruová reagovala na protest vyjadrením, že zdieľa obavy z klimatických zmien, avšak s prejavmi demonštrantov nesúhlasí. „V boji s klimatickými zmenami nikdy neuspejeme, ak sa počas neho zbavíme demokracie,“ uviedla.

Hnutie plánuje v nasledujúcich dňoch protesty na viacerých miestach v Európe vrátane Londýna, kde už v pondelok odštartovalo svoju dvojtýždňovú demonštráciu.

Hnutie Extinction Rebellion založené v roku 2018 združuje klimatických aktivistov, ktorí pomocou občianskej neposlušnosti zameriavajú pozornosť širokej verejnosti na nečinnosť v otázke globálneho otepľovania. Skupina pravidelne organizuje demonštrácie zamerané proti bankám, finančným inštitúciám, energetickým firmám a mediálnym organizáciám.

(tasr)