Pre chaos na letisku v afganskom Kábule, je blokovaných vyše 500 ton humanitárnej pomoci určenej pre Afgancov v núdzi. V pondelok to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej ide prevažne o zdravotnícky materiál, vrátane chirurgického vybavenia a špeciálnej stravy pre osoby trpiace ťažkou podvýživou. Správu priniesla agentúra Reuters.

„Zatiaľ čo sa pozornosť sveta teraz sústreďuje na ľudí, ktorí sú evakuovaní lietadlami, my musíme dodať zásoby tým, ktorí v krajine zostali,“ uviedol pre agentúru Reuters regionálny riaditeľ WHO pre núdzové situácie Richard Brennan.

Dodal, že WHO požiadala, aby prázdne lietadlá smerujúce do Kábulu s cieľom evakuovať ľudí, ešte pred cestou do Afganistanu urobili medzipristátie v Dubaji, kde sú uskladnené zásoby s humanitárnou pomocou. Spojené štáty podľa Brennana zazmluvnili šesť komerčných leteckých spoločností na pomoc pri sťahovaní evakuovaných osôb z Afganistanu. Napriek tomu Washington ani NATO nie sú schopné dodávať humanitárnu pomoc na palubách týchto lietadiel s tvrdením, že ide o „prevádzkové obmedzenia“ v súvislosti s „obavami o bezpečnosť.

„USA používajú tieto komerčné letecké spoločnosti iba na evakuáciu,“ tvrdí Brennan, ktorý zároveň dodal, že „nám bolo odporučené preskúmať možnosti (dodania humanitárnej pomoci) na iných letiskách, ako napríklad v Kandaháre, Džalalabade a Bagrame. Nemáme lietadlá, ktoré by lietali aj na tieto základne,“ tvrdí predstaviteľ WHO.

Agentúry poskytujúce humanitárnu pomoc uvádzajú, že je nevyhnutné, aby sa zásoby liekov a potravín dostali k približne 300.000 vnútorne vysídleným Afgancom.

Výkonná riaditeľka Detského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová v pondelok uviedla, že humanitárnu pomoc potrebuje aj približne 10 miliónov afganských detí a že očakáva, že ich podmienky sa budú ďalej zhoršovať.

Podľa štatistík až polovica obyvateľov krajiny je odkázaná na nejakú formu humanitárnej pomoci. Ide zhruba o 18,5 milióna ľudí.

(tasr)