Najvyšší správny súd je príslušný vo veci návrhu na disciplinárne konanie proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti s medializovanými informáciami, podľa ktorých sa má disciplinárnym návrhom podaným generálnym prokurátorom voči špeciálnemu prokurátorovi zaoberať 2. disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry SR. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

Podľa právnej úpravy má Najvyšší správny súd ako jediný kompetentný orgán rozhodovať o disciplinárnej zodpovednosti či už sudcov, alebo prokurátorov. Keďže túto pôsobnosť má 1. augusta, všetky nové návrhy, či už sa týkajú sudcov, alebo prokurátorov, môžu smerovať len naň.

„Faktom je, že disciplinárny poriadok zatiaľ nie je účinný, je momentálne v legislatívnom procese. Z tohto pohľadu ide však o dočasnú situáciu, ktorá sa vyrieši v najbližšom čase a na základe právnej úpravy, ktorá bude pre všetkých predvídateľná, od účastníkov až po sudcov, bude potom konať najvyšší správny súd o všetkých návrhoch doručených po 1. auguste,“ dodala Kolíková.

(sita)