Šiesti zo siedmich štátnych príslušníkov Ukrajiny, ktorých v piatok zadržali hraniční policajti s 850 kartónmi cigariet bez kontrolných známok, boli maloletí. Keďže mal jeden z nich pozitívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, všetci neplnoletí aktuálne podstupujú povinnú 14-dňovú karanténu v priestoroch pre predvedené a dočasne zadržané osoby na oddelení hraničnej kontroly Policajného zboru Zboj. TASR o tom informovala hovorkyňa RHCP Sobrance Agnesa Kopernická.

Skupinu Ukrajincov bez cestovných dokladov zadržali hraničiari pri prenášaní ôsmich veľkých a jedného menšieho balíka, v ktorých sa nachádzalo spolu 169.964 kusov cigariet Jin Ling. „Únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov bol vyčíslený na sumu 19.769 eur,“ uviedla Kopernická s tým, že pre podozrenie z prečinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru prípad prevzal vyšetrovateľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Košice.

Po zistení, že šesť zo siedmich zadržaných osôb nie je plnoletých, informovali policajti o skutočnosti pracovníkov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Snina. Keďže sa u jedného z maloletých Ukrajincov potvrdila prítomnosť nového koronavírusu a skupine bola nariadená karanténa, pracovníci úradu odmietli podľa slov Kopernickej skupinu prevziať. Na oddelení v Zboji majú byť umiestnení dočasne. „Poslednému zo skupiny bolo vydané rozhodnutie o zaistení na účel vrátenia podľa medzinárodnej zmluvy a bol umiestnený do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov Sečovce,“ doplnila Kopernická.

(tasr)