Afganistanu hrozí humanitárna katastrofa, varuje Svetový potravinový program, spadajúci pod OSN.

Medzinárodná organizácia Svetový potravinový program (WFP), spadajúca pod OSN, upozorňuje, že Afganistanu hrozí humanitárna katastrofa. Napísala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Riaditeľka sekcie WFP pre Afganistan Mary-Ellen McGroartyová vyzvala medzinárodné spoločenstvo na úzku spoluprácu pri poskytovaní pomoci tejto stredoázijskej krajine, kde po odchode jednotiek USA prevzali pred niekoľkými dňami moc militantní islamisti z hnutia Taliban.
„Inak bude mať onedlho táto strašná situácia za následok absolútnu katastrofu, totálnu humanitárnu pohromu,“ povedala predstaviteľka OSN pre britský nedeľník The Observer.

WFP odhaduje, že z celkového počtu približne 38 miliónov obyvateľov Afganistanu už teraz nemá dostatok jedla 14 miliónov. Krajinu okrem toho sužuje aj veľké sucho.

McGroartyová prosí štáty sveta, aby Afganistanu poskytli pomoc v podobe jedla a liekov, ale aj civilnej ochrany a finančných prostriedkov. Upozorňuje pritom, že ak táto pomoc nedorazí do Afganistanu v priebehu šiestich alebo siedmich týždňov, bude už možno neskoro.

„Musíme pre komunity v jednotlivých provinciách zabezpečiť jedlo okamžite, hneď teraz – ešte prv, než budú cestné komunikácie zablokované snehom,“ zdôraznila šéfka sekcie Svetového potravinového programu pre Afganistan.

(tasr)