Deň obetí okupácie Československa si pripomínajú politici z koaličných strán.

Hnutie OĽANO považuje 21. august za jedno z najsmutnejších výročí našich novodobých dejín. „Politici na Slovensku sa k tomuto výročiu dlho otáčali chrbtom, hoci už bola sloboda a demokracia. Pretože vlastne potichu stále prejavovali pokoru a poníženosť voči bývalým okupantom. Od minulého roku sa atmosféra zmenila a po voľbách sa 21. august stal konečne pamätným dňom,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.

Pamätný deň si pripomína aj predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR a poslanec OĽANO Juraj Krúpa. „Invázne vojská po sebe zanechali nielen desiatky mŕtvych a stovky zranených, ale aj obrovské škody na majetku a na mnohých miestach našej vlasti spustošené životné prostredie. Nehovoriac o následnom období normalizácie, ktoré prinieslo masívne porušovanie ľudských práv, emigráciu talentovaných ľudí a hospodársku stagnáciu,“ vyhlásil.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že na 23 rokov okupácie nášho územia nikdy nezabudneme. „Je len epickou bodkou na záver, že veľké ekologické škody, ktoré tieto vojská za sebou zanechali, dodnes likvidujeme s finančnou podporou EÚ,“ dodal.

„Je potrebné si takéto udalosti pripomínať, aby ďalšie generácie vedeli, čo sa v minulosti udialo a snažili sa takýmto konfliktom vyvarovať,“ uviedli pre TASR z tlačového oddelenia hnutia Sme rodina.

Strana Za ľudí podotkla, že okupácia štátu cudzími vojskami je vždy obrovským zásahom do suverenity štátu a pokorením národnej hrdosti i svojbytnosti. „Vpád sovietskych vojsk zničil nádeje ľudí a základné právo obyvateľov rozhodovať o osude svojej vlastnej krajiny,“ zdôraznili pre TASR z tlačového oddelenia Za ľudí.

„Nikdy nesmieme zabudnúť na odhodlanie a statočnosť tých, ktorí sa nebáli postaviť proti tankom na uliciach,“ uviedol poslanec Národnej rady SR a podpredseda klubu SaS Roman Foltin. Tvrdí, že napriek hrôzam, ktoré táto invázia zanechala, ide o svetlú dejinnú udalosť, „ktorá nám dáva nádej, že odpor proti akejkoľvek totalite je nielen možný, ale aj nevyhnutný“.

(tasr)