Slovensko nebude podľa Klusa stáť pri zaisťovaní bezpečnosti v Afganistane bokom. NATO očakáva, že Taliban dodrží svoje záväzky.

Slovensko nebude stáť pri zaisťovaní bezpečnosti občanov členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), jej pracovníkov a spolupracovníkov z radov Afgancov bokom. Počas mimoriadneho rokovania ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie o situácii v Afganistane, ktoré sa konalo formou videokonferencie, to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Spojenci počas rokovania potvrdili ochotu pomôcť v evakuácii a následnom presídlení tých občanov Afganistanu, ktorí sa ocitli v ohrození a chcú odísť z krajiny. Zároveň rozhodli, že NATO zastaví všetku pomoc, podporu a spoluprácu s Afganistanom. Aliancia pozorne sleduje vývoj v Afganistane aj vo vzťahu k rizikám, ktoré pre spojencov, ale aj pre región vzplývajú z aktuálneho vývoja.

NATO očakáva, že Taliban dodrží svoje záväzky a nedovolí, aby sa z Afganistanu stalo útočisko pre medzinárodný terorizmus. Ministri zároveň zdôraznili, že novej vláde v Afganistane hrozí medzinárodná izolácia v prípade, že neukončí násilie alebo nebude dodržiavať ľudské práva vrátane práv žien, detí a menšín.

(sita)