Na 123 stúpol celkový počet obetí stredajšieho útoku džihádistov na amádny na severe západoafrického štátu Burkina Faso. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Incident sa odohral ešte v stredu pri meste Arbinda ležiacom v departemente Gorgadji, ktorý je obávanou zónou, kde Burkina Faso hraničí s Mali a Nigerom. Daná oblasť je jedným z ohnísk džihádistického násilia, ktoré sužuje celý región Sahelu.

Počas prestrelky zahynulo 65 civilistov a 58 teroristov, uviedla DPA. Táto bilancia je výsledkom prudkých bojov medzi teroristami a vojakmi, uviedla vo štvrtok na Facebooku miestna polícia. Bezpečnostné sily na mieste útoku tiež zaistili veľké množstvo zbraní a streliva.

Stredajší incident bol tretím útokom na burkinské sily za uplynulé dva týždne. Pri útoku ozbrojencov zo 4. augusta zahynulo 30 ľudí, z toho 11 civilistov.

Burkina Faso čelí od roku 2015 narastajúcemu počtu útokov zo strany džihádistických skupín napojených na teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát. Tieto útoky spolu s násilím medzi komunitami si odvtedy vyžiadali už vyše 1400 mŕtvych a prinútili 1,3 milióna obyvateľov opustiť svoje domovy.

Sahel je geografické pásmo tiahnuce sa horizontálne naprieč kontinentom od Atlantického oceánu po Červené more, pričom oddeľuje saharskú časť Afriky od jej „zelených“ oblastí.

(tasr)