Vo Francúzsku napadli viac ako 20 očkovacích centier. Posprejovali ich sloganmi s nacistickou tematikou.

 

Francúzska vláda zintenzívňuje očkovanie proti COVID-19. Bez covid pasov sa ľudia nedostanú do reštaurácií, vlakov, domovov dôchodcov, nemocníc a iných verejných miest.

Francúzi už mesiac protestujú a argumentujú, že takýto zákon obmedzuje slobodu jednotlivca. Od 12. júla napadli podľa agentúry Reuters 22 zdravotníckych zariadení vrátane 15 očkovacích stredísk, päť testovacích stredísk na ochorenie COVID-19 a jedno lekárske laboratórium.

Na očkovacie a testovacie centrá naprieč štátom nasprejovali odporcovia covid pasov symboly svastiky a grafity ako „kolaborant“, „nacista“ či „genocída“. V niektorých mestách sa objavili aj šesťcípe žlté hviezdy, ktoré na identifikáciu židov zaviedli nacisti.

V meste Lans-en-Vercors na juhovýche Francúzska odporcovia odistili požiarne hadice a vytopili očkovacie centrum. V pyrenejskom meste Urrugne podpálili dočasné očkovacie centrum a v meste Audincourt vo východnom Francúzsku prerušili dodávku elektriny do očkovacieho centra, čo ohrozilo dávky vakcín v chladničkách.

Minister vnútra Gerald Darmanin uviedol, že páchatelia budú tvrdo potrestaní, zatiaľ však nikoho nezadržali. Francúzsko zaregistrovalo od začiatku pandémie viac ako 112-tisíc úmrtí na COVID-19 a celkovo 6,33 milióna prípadov. Pre infekčnejší delta variant tam pribúda v súčasnosti v priemere viac ako 22-tisíc prípadov denne.

Foto: TASR/AP

(est)