Najmenej 40 civilistov zahynulo a viac než 100 ďalších utrpelo zranenia počas uplynulých 24 hodín bojov medzi afganskými vládnymi silami a hnutím Taliban v meste Laškargáh na juhu krajiny. Uviedla to v utorok Organizácia Spojených národov (OSN).

Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA) na sociálnej sieti Twitter vyjadrila „zhoršujúce sa obavy“ v súvislosti so situáciou civilistov v meste Laškargáh, metropole provincie Helmand. UNAMA zároveň požiadala o „okamžité ukončenie bojov v obývaných oblastiach“, informuje agentúra AFP.

Jeden z vysokopostavených veliteľov afganských jednotiek vyzval v utorok podľa AFP civilistov v Laškargáhe na evakuáciu pred armádnou ofenzívou proti militantom z hnutia Taliban.

„Prosím, odíďte čo možno najskôr, aby sme mohli začať s našou operáciou,“ uviedol generál Samí Sádát v odkaze pre obyvateľov mesta.

Po víkende ťažkých bojov Taliban napadol v noci na pondelok okrem miest Herát a Laškargáh aj ďalšiu provinčnú metropolu Kandahár.

Talibovia dosiahli významné územné zisky v záverečných fázach odchodu americkej armády z krajiny prevažne v riedko osídlených vidieckych oblastiach. V uplynulých týždňoch však vyvinuli tlak na niekoľko provinčných metropol a dobyli kľúčové hraničné priechody.

(tasr)