Mimovládna organizácia Bieloruský dom na Ukrajine utorok obvinila režim Alexandra Lukašenka zo zodpovednosti za smrť Vitaľa Šyšova, ktorého v utorok našli obeseného v parku v ukrajinskej metropole Kyjev.

„Niet pochýb, že ide o operáciu, ktorú čekisti plánovali s cieľom zlikvidovať Bielorusa, ktorý predstavoval pre režim reálne nebezpečenstvo,“ uvádza sa vo vyhlásení BDU obsahujúcom zmienku o agentoch prvej tajnej služby sovietskeho Ruska známej pod skratkou Čeka, ktorá bola predchodkyňou tajných služieb NKVD a KGB.

Nezvestného bieloruského občana Vitaľa Šyšova, ktorý viedol BDU a neboli o ňom správy od pondelka rána, našli v utorok obeseného v parku neďaleko jeho bydliska v Kyjeve.

Podľa tlačovej agentúry UNIAN začala kauzu vyšetrovať polícia, pričom bude preverovať aj podozrenie, že by mohlo ísť o úkladnú vraždu maskovanú za samovraždu.

Predstaviteľ BDU Jurij Ščučko v utorok v rozhovore pre litovský spravodajský web LRT.lt uviedol, že po oznámení Šyšovovej nezvestnosti sa s priateľmi a dobrovoľníkmi zapojil do pátrania a bol aj pri nájdení Šyšovovho tela. Dodal, že na Šyšovovej tvári boli stopy po bití.

Podľa neho všetci ľudia aktívni v BDU dostali informáciu, že „na Ukrajinu kvôli ich fyzickej likvidácii prichádzajú ľudia z bieloruských jednotiek osobitného určenia a im podobných“.

„Tieto informácie pochádzajú aj od (ukrajinskej tajnej služby) SBU. Povedali, že by sme mali byť opatrnejší, pretože existuje sieť agentov bieloruskej KGB a možné je všetko,“ spresnil Ščučko.

Šyšov viedol mimovládnu neziskovú organizáciu BDU.  Ide o subjekt, ktorý občanom Bieloruska, čo sa chcú usadiť na Ukrajine, pomáha s hľadaním bývania, vybavovaním dokladov a zamestnaním. Pomáha teda aj Bielorusom, ktorí zo svojej vlasti utekajú pred režimom Alexandra Lukašenka.

Ukrajinská redakcia Deutsche Welle s odvolaním sa na bieloruské ľudskoprávne centrum Viasna uviedla, že Šyšov si predtým všimol, že je sledovaný.

(tasr)