Protest pred prezidentským palácom. Ľudia demonštrujú proti tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona, ktorá počas zlej epidemickej situácie zvýhodňuje zaočkovaných.

Novela umožňuje Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Tí, čo preukážu svoju bezinfekčnosť, budú mať aj počas lockdownu prístup do prevádzok a k niektorým službám. Presné pravidlá určí nový covid automat, na ktorom ÚVZ pracuje.

Proti prijatiu novely sa pred Národnou radou protestovalo tri dni. Prezidentka zákon podpísala v pondelok, v stredu denník Pravda informoval, že sa proti tomu koná protest pred Prezidentským palácom. Schválenie novely kritizovala aj parlamentná opozícia. Strana SMER-SD chce na ústavnom súde žiadať pozastavenie účinnosti a vyhlásenie právnej normy za protiústavnú. Mimoparlamentný HLAS-SD avizoval, že tento krok podporí.

(est)