Ozbrojené skupiny, ktoré by chceli suplovať prácu štátnych inštitúcií pri obrane krajiny, dostali v Českej republike definitívnu stopku. Tamojšia vláda ich zakázala a ponúkla záujemcom o domobranu alternatívu – program streleckej prípravy. Zmeny v tomto smere chystá aj slovenské ministerstvo obrany, ktoré priznáva, že takéto skupiny sú negatívnym javom a doposiaľ fungujú.

Skupiny, ktoré verbujú a cvičia ľudí so zbraňami, predstavujú pre štátnu bezpečnosť problém. V apríli zatkla česká polícia členov polovojenskej skupiny s názvom Československí vojaci v zálohe za mier, ktorí verbovali dobrovoľníkov pre proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Vláda premiéra Andreja Babiša reagovala zákazom takýchto ozbrojených skupín. Ponúkla však ľuďom alternatívu pod kontrolou štátu.

Česi, ktorí chcú svojej vlasti slúžiť so zbraňou, ale nechcú byť v žiadnej z oficiálnych ozbrojených zložiek, môžu najnovšie absolvovať takzvaný program streleckej prípravy, zložiť aprobácie a sľub. Stanú sa – dokonca spolu so svojou zbraňou, ktorá bude mať špeciálny štatút – súčasťou takzvanej stanovenej zálohy štátu a zaviažu sa, že budú plniť určené úlohy, keď ich povolajú.

Absolventi kurzov, do ktorých sa môžu Česi hlásiť od polovice júla, by mohli pomáhať napríklad v čase živelných katastrof, keď majú ľudia obavy z rabovania. Nie však počas demonštrácií, protestov a podobne. Okrem iného, môžu mať na výnimku dočasne povolené viditeľné nosenie zbraní. To majú občania okrem profesionálov, ako sú vojaci a policajti, bežne zakázané.

Môj dom, môj hrad

Vznik stanovených záloh vítajú predovšetkým združenia podporujúce práva držiteľov zbraní. Zmena navyše prichádza v čase, keď českí senátori pridali do Charty základných práv a slobôd vetu, ktorá zaručuje právo brániť život svoj i iného človeka so zbraňou za podmienok ustanovených zákonom. Ide o reakciu na snahu Európskej komisie obmedziť držanie zbraní.

Do stanovených záloh sa v Česku môže prihlásiť každý občan, ktorý má zbrojný preukaz. Takých ľudí je tam podľa minuloročných údajov 307-tisíc a ich počet stabilne rastie.

Na Slovensku má zbrojný preukaz o polovicu menej ľudí ako u našich susedov. Pri polovičnej populácii však vychádza vyzbrojenosť verejnosti v prepočte na počet obyvateľov podobne ako v Česku.

Zbrane ľudia na Slovensku nielen získavajú, ale aj odovzdávajú. Tento samopal je z druhej svetovej vojny odovzdaný pri amnestii v roku 2015. Foto: Vladimír Benko/TASR

Podľa aktuálnych údajov ministerstva vnútra má na Slovensku zbrojný preukaz takmer 150-tisíc ľudí. Len za minulý rok ich bolo pritom vydaných takmer 13-tisíc.

Hrozba či hra na vojakov?

Problém s polovojenskými skupinami, ktoré by chceli prebrať pri obrane štátu úlohy armády či polície, pozná aj Slovensko. Napríklad takí Slovenskí branci, pod rúškom občianskeho združenia Naša vlasť je budúcnosť, trénovali deti na základných školách v streľbe zo zbraní, čo vzbudilo pochopiteľnú vlnu pobúrenia.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.