Litva sa snaží zabrániť prílevu tisícov nelegálnych migrantov z Bieloruska. Pred dvoma týždňami začala stavať hraničný plot. EÚ jej poskytla pomoc, ale plot na hranici Schengenu financovať nechce. Podobne to bolo už pred šiestimi rokmi v prípade Maďarska.

Iný štát, podobná situácia. Pred šiestimi rokmi kulminovala migračná kríza na Balkáne. Desaťtisíce nelegálnych migrantov sa pokúšali preniknúť do Európy. Mnohí cez Maďarsko, ktoré zvolilo tvrdé opatrenia. Jedným z nich bol dvojitý hraničný plot. Mal zabrániť nelegálnemu prekračovaniu hraníc.

Kritici vyčítali Maďarsku stavbu hraničnej bariéry. Skloňovali sa humanistické dôvody a neúčinnosť plota, hoci je to štandardná hraničná bariéra v USA, Izraeli aj inde vo svete. Neskôr sa však ukázal ako účinná prevencia pred prílevom migrantov. Ploty postupne budovali Bulharsko, Slovinsko, ktoré ho postupne rozširuje, aj Rakúsko.

V podobnej situácii je teraz Litva. Bielorusko zváža do štátu migrantov, najmä Iračanov a Afričanov, ktorých potom nasmerúva do susednej Litvy. Bielorusko-litovskú schengenskú hranicu už nelegálne prekročilo približne 3-tisíc migrantov. Kroky Bieloruska nápadne pripomínajú tureckú taktiku, ako sme písali TU. Preto Litva začala stavať na približne 600-kilometrovej hranici žiletkový plot, ktorý ju vyjde 41 miliónov eur.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.