Napriek masívnej snahe politikov a médií presvedčiť ľud na očkovanie sa skeptikov zjavne nedarí zlomiť. Politickí populisti sa na téme naďalej bohato priživujú, no nezabúdajme, že Kotlebovým úletom nedávno významne konkuroval aj ktosi iný. Pamätáte sa na masívnu antivaxerskú kampaň okolo Sputnika, že vraj neexistuje väčšie nebezpečenstvo ako neoverená vakcína? Dodnes má svoje dôsledky.  

Napriek odporúčaniam elít, úzkostlivej snahe médií, návnadám politikov a masívnej očkovacej kampani podľa čerstvého prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ ochota dať sa zaočkovať od marca vzrástla o iba tri (!) percentá. Naopak, počet ľudí, ktorí vakcináciu odmietajú, sa zvýšil o päť percent.

Čím väčší je frenetický tlak na očkovanie, tým viac je tých, ktorí ho odmietajú.

Už je azda načase priznať si, že v tomto type apokalyptického moralizátorského aktivizmu čosi nefunguje. Žeby to bol sociálny fakt, že náboženské dogmy prijímajú iba stúpenci daného náboženstva a tí druhí nimi zatvrdilo pohŕdajú?

Áno, predchádzajúca veta znela prehnane, ale presne takto ďaleko sme to nechali zájsť. A nahovárame si, že ešte sme schopní spoločenského konsenzu. Kľúčové spoločenské aktívum – schopnosť zjednotenia – sme definitívne premrhali nemiestnym spolitizovaním. V polarizovanej spoločnosti ide o spoľahlivo likvidačný prostriedok pre tvorbu akéhokoľvek spoločenského konsenzu, v tomto prípade kolektívnej imunity.

Podľa prieskumu, tretina odmietačov očkovania by zmenila názor, ak by sa preukázalo, že „vakcíny sú bezpečné a získajú riadnu registráciu v liekovej agentúre“. Nebol toto náhodou slogan mediálnej kampane proti Sputniku?  

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.