Nový delta variant covidu je dominantný už aj v susednom Česku. Vakcíny sú proti nemu o niečo menej účinné. Prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek však tvrdí, že očkovanie má stále zmysel a pri tretej vlne pandémie budú zomierať najmä neočkovaní. Slovensko pritom za Českom v očkovaní výrazne zaostáva.

Dvojdávková vakcína Comirnaty od spoločností Pfizer/BioNTech, ktorá v Českej republike aj na Slovensku tvorí väčšinu podaných očkovaní, je síce voči novému delta variantu o niečo menej účinná, ale do veľkej miery stále chráni pred závažným priebehom či úmrtím.

Podľa doterajších zistení vedcov je americko-nemecká vakcína proti delte účinná len na 33 po prvej dávke a na 88 percent po oboch dávkach. Izraelská vládna štúdia hovorí dokonca len o 64 percentnej efektivite aj v prípade kompletného zaočkovania.

Poprední odborníci na ochorenie COVID-19 sa zhodujú, že pribúda dôkazov, ktoré ukazujú, že delta variant dokáže nakaziť aj plne zaočkované osoby. Navyše sa rýchlejšie a ľahšie šíri. Práve delta variant by preto podľa expertov mohol byť tou najhrozivejšou formou covidu, akú svet doposiaľ videl.

Česi sú na tom lepšie, no nestačí to

Prezident Českej lekárskej komory (ČLK) Milan Kubek vo vysielaní televízie Prima CNN News uviedol, že o očkovanie proti covidu v krajine pomaly klesá záujem. Podľa neho v ňom však treba pokračovať. Zaočkovaná je pritom len približne polovica českej populácie.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.