Nedostatok čipov sa stal celosvetovým problémom. Zatiaľ čo výroba na Taiwane chce nabrať druhý dych, americká spoločnosť Intel intenzívne pracuje na dobiehaní konkurencie. Bosch medzitým už otvoril novú fabriku v Nemecku.

Výroba čipov naberá každým dňom väčší význam. Čoraz viac elektronických zariadení obsahuje nejaký druh čipu. O to väčší dosah má ich nedostatok, ktorý spôsobili viaceré okolnosti.

Sucho na Taiwane a problémy výroby v Európe

Výroba čipov je mimoriadne náročná na spotrebu vody. Práve pre sucho, ktoré sužuje východoázijský Taiwan, teraz zaznamenala krízu. Problémy sa objavili, keď sa Taiwanu vlani vyhli tajfúny, prvý raz za 56 rokov. Hladina vody v niektorých nádržiach je preto veľmi nízka.

Najvyspelejší výrobca čipov na svete Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) v súvislosti so suchom začal zvažovať kroky do budúcnosti. Do úvahy prichádza rozšírenie výroby v Nemecku či Japonsku. Predseda predstavenstva TSMC Mark Liu na výročnom stretnutí akcionárov vyhlásil, že to, či sa vybudujú nové továrne v zámorí, bude závisieť od dopytu klientov.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.