Vo Francúzsku sa už druhý týždeň po sebe odohrali veľké protesty proti covid pasom a ďalším protipandemickým opatreniam. Kto sú demonštranti a stane sa z nich trvalé protestné hnutie? Koľko Francúzov ich podporuje a prečo? Politológ potvrdil, že väčšinu demonštrantov spája odpor k prezidentovi. Napriek nepokojom krajina zaočkovala takmer 60 percent populácie a napreduje rýchlejšie ako Slovensko.

Tento víkend nastal medzi Bratislavou a Parížom zvláštny súzvuk. V oboch metropolách parlamenty schvaľovali zákony s prísnejšími pandemickými pravidlami, čo spôsobilo protesty odporcov vakcín a v širšom kontexte pandemickej politiky štátu.

Na Slovensku boli protesty pomerne umiernené. Samozrejme, pokusy vniknúť do parlamentu sú neprijateľné, rovnako je odsúdeniahodné vylievanie si zlosti na poslancoch či novinároch. Demonštrantov prišli stovky.

Pre porovnanie, vo Francúzsku cez víkend protestovalo 160-tisíc ľudí, týždeň predtým o štvrtinu menej. Iste, Francúzi viac a ochotnejšie vyjdú do ulíc, no aj tak na tamojšie pomery hovoríme o vysokých číslach.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.