3. decembra 2020

Ústavný šach-mat konzervatívcom

Ústavný šach-mat konzervatívcomMinisterka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: Jakub Kotian/TASR

Tromfy a právo veta má v rukách ministerka Kolíková. Konzervatívni poslanci si môžu maximálne prezerať mačku vo vreci.

Konzervatívni, či po mene „kresťanskí“, politici dokážu s neuveriteľnou urputnou naivitou opakovať politické chyby. Vladimír Palko napísal vo svojej knihe Levy prichádzajú, že pre novú progresívnu kultúru nie sú ani tak dôležité pozície vo vláde či v parlamente, ale na súdoch. Vidíme to všade. Vidíme, ako jeden pán, ktorý má v zuboch Orbána (a Orbán má v zuboch jeho), dokázal mať vplyv cez svoje organizácie na mnohých sudcov európskych súdov.

Namiesto fantómovej konzervatívnej revolúcie nás preto v núdzovom stave čaká zmena Ústavy, a to nie hocijaká. Tá zmena má byť kolosálna! Chcú liberáli ovládnuť súdy? Áno, chcú! Majú ich v tom kresťania podporovať? Nie, nemajú! Kresťania, ktorí podporia Kolíkovej novelu ústavy urobia v dlhšom časovom horizonte zopár nezvratných rozhodnutí a z rozbehnutého vlaku sa nebude dať vystúpiť.

Dajú konzervatívni poslanci liberálnej ministerke Kolíkovej do rúk nový Najvyšší správny súd? Súd, ktorý bude mať v rukách všetky rozhodnutia štátnych a samosprávnych orgánov a pridajú mu ešte aj volebné veci v obciach, disciplinárne konania na sudcov a prokurátorov. Ako napríklad rozhodnutie o spore, či sa zapíšu dve matky do matriky alebo nezapíšu. Že sa to nemôže stať? Ministerka Kolíková mohla intervenovať v takejto veci na európskom súde v spore proti Rumunsku. Tak vás poprosím o dva tipy. Tipnite si, či intervenovala, a tipnite si, kto bude mať vplyv na výberové konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.