29. júla, 07:25

Pomalé varenie žaby v Juhoafrickej republike. Dokedy dokáže malá menšina držať celú krajinu?

Pomalé varenie žaby v Juhoafrickej republike. Dokedy dokáže malá menšina držať celú krajinu?Nepokoje v Juhoafrickej republike. Foto: TASR/AP

Väčšinu daní v Juhoafrickej republike, štáte so 60 miliónmi obyvateľov, platí len približne malá menšina – pol milióna občanov. Ako dlho budú tolerovať a financovať štát, ktorý im väčšinou nechce či nedokáže zaistiť bezpečnosť, ba ani základné životné potreby? Nejde pritom o náhodu. Plán postupne pripraviť belochov o všetko tu bol vraj od začiatku.

Juhoafrická republika (JAR), prezývaná aj Dúhový národ, sa už celé roky rúti do záhuby. Nedávne masívne nepokoje, ktoré tamojší prezident Cyril Ramaphosa označil za organizované povstanie, sú len jedným zo symptómov zlyhávajúceho štátu. Pre portál The American Conservative to píše Helen Andrewsová.

Štandard nedávno informoval o nepokojoch v juhoafrických provinciách, prevažne v Guatenge a KwaZulu-Natal, ktoré si vyžiadali približne dvesto mŕtvych a obrovské škody na majetku. Spôsobili ich najmä tamojší Zuluovia, ktorí sa v mnohých prípadoch zameriavali na Afrikáncov (domáce belošské obyvateľstvo), Indov či moslimov.

Nepokoje a rabovanie sa rozhoreli po zatknutí bývalého prezidenta Jacoba Zumu, ktorý je obvinený z masívnej korupcie. Zuma pochádza z kmeňa Zuluov a protestujúci žiadajú jeho prepustenie.

Zlomok živí väčšinu

Andrewsová však podotýka, že aj keby Ramaphosa Zumu prepustil, len na čas oddiali nezadržateľný pád krajiny do priepasti. Dúhový národ, výstavná skriňa dekolonizačného hnutia v Afrike, sa podľa autorky postupne blíži k bodu, odkiaľ nebude návratu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.