Britská vláda chce nazerať občanom do nákupného košíka. Tým, ktorí nakupujú zdravé jedlo a naviac sa hýbu, dopraje rôzne benefity a zľavy. Pripravovaný systém má fungovať pomocou mobilnej aplikácie. Plány tohto druhu sa rodia v tieni krízy obezity, ktorou je Spojené kráľovstvo silne zasiahnuté. Odporcom návrhov však prekáža prehnaný štátny dozor.

Kabinet premiéra Borisa Johnsona má onedlho spustiť nezvyčajný vládny program na potlačenie obezity. Jeho podstatou je zvýhodňovanie rodín, ktoré žijú zdravým životným štýlom.

Bodovacia schéma umiestnená do aplikácie v smartfónoch by mala monitorovať výdavky miestnych domácností na nákup potravín a odmeňovať tie, ktoré znižujú svoj kalorický príjem zaobstarávaním si väčšieho množstva ovocia a zeleniny. Body k dobru získajú aj tí, ktorí sa viac hýbu, či už účasťou na športových akciách, alebo chôdzou do školy.

Nazhromaždené body by podľa nového plánu mohli obyvatelia Británie vymeniť za rôzne zľavy, bezplatné lístky alebo stimuly iného druhu. Informuje o tom spravodajský web Telegraph.

Johnson zo svojho minuloročného priebehu ochorenia COVID-19 obviňoval aj nadváhu, ktorou sám trpí. Do iniciatívy zapojil aj súkromný sektor či Keitha Millsa, ktorý sa levím podielom zúčastňoval na organizovaní OH v Londýne v roku 2012. Program by sa mal začať v januári.

„Na Downing Street [londýnska ulica, na ktorej sa nachádza sídlo britského premiéra, pozn. red.] existuje celý tím, ktorý na tom pracuje. Predseda vlády si myslí, že už jednoducho nemôžeme pokračovať tak ako predtým, a že to teraz musíme riešiť priamo,“ uviedol zdroj z prostredia vlády.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.