Školský rok 2021/2022 nemôže mať pre naše nemocnice a spoločnosť podobné dôsledky ako rok 2020/2021. A ak áno, dôvodom bude najmä to, že očkovanie sa ukáže byť slabé, viď Izrael a debata o povinnej tretej dávke pre zaštepených Pfizerom.

Celej mediálnej debate o vakcínach a pandémii dominuje strach a strašenie, ľudia sú z toho unavení a politici z toho žmýkajú, čo sa dá. Nezaočkovaní ľudia pritom často myslia inak, ako by čakali vakcinační fanatici.

Hoci som zaočkovaný, v mojom okolí na dedine poznám veľa nezaočkovaných a celkom ma baví sledovať ich uvažovanie. Zďaleka to nie je len iracionálny svet. Sú medzi nimi aj zelóti, aj lenivci, aj uvážliví skeptici.

V poslednej dobe sa ale niečo zmenilo, myslím, že došlo ku kolektívnemu uvedomeniu niečoho, kde vládna kampaň ešte točí lanskú vodu. Už neplatí, že zaočkovaním chránite iných, dnes chránite najmä seba. Očkovanie je tak dostupné, že každý, kto mal záujem, už je alebo v dohľadnej dobe bude zaštepený. Mení sa teda paradigma. Menšina uvažuje inak, ako si to predstavuje väčšina.

Prečo menšina?

Všimol si to Ivan Bošňák na svojom Facebooku. Cez víkend sme sa prehupli cez 50 percent: aktuálne je prvou dávkou zaočkovaných 2 235 572 ľudí, čo je viac ako polovica Slovenska nad 18 rokov. Takmer dva milióny z nich, niečo vyše 87 percent, už má aj druhú dávku.

Je to z viacerých ohľadov dobrá správa, tak prečo nepočuť fanfáry?

Jedným dôvodom by mohol byť komparatívny argument, zvyšné krajiny V4 sú na tom lepšie. Prekvapí napríklad také Maďarsko, ktoré sa na jeseň pripravuje inak ako Slovensko.

Ale vážnejšie je, myslím si, niečo iné. Diskusiu ovládlo náboženské presvedčenie. Polovica je málo, musíme očkovať výrazne viac. A tu sme v poslednom období narazili.

Má to viacero dôvodov.

Po prvé, politika. Vo vláde aj v opozícii máme strany, ktoré vždy, keď môžu, uprednostnia partikulárne pred univerzálnym, stranícke pred slovenským.

Matovič sa vďaka tomu dostal k moci („Pôjdete do basy!“), Fico na rovnakom princípe vládol predtým. Aj zahraničná politika, kde je široký väčšinový súhlas, sa začala používať na stranícke ciele (urobil to už Dzurinda, zopakoval Fico pri eurovale). Sme skrátka krajinou zemitých partizánov, bez zmyslu pre väčší celok.

Veď čo je dnes ešte nespolitizované, k čomu naši politici dokážu pristupovať bez snahy stranícky to vyžmýkať?

Pandémia mala byť takou témou, ale to by sme museli mať iných politikov. Kotleba dnes nerobí nič iné, čo pred ním už nerobili ostatní. Len si spomeňte, ako „osvietení“ politici zabili vakcínu Sputnik. Oponenti Sputniku sa správali rovnako ako kotlebovci, pri téme videli najmä voličov, nie pacientov.

Chcem tým povedať, že snaha o konsenzuálnu politiku nemá veľkú šancu. Nevyhnutne narazí. Bola azda šanca to skúsiť, ale tento vlak ušiel.

Preto teraz netreba tlačiť s pseudonáboženským zápalom, ten len vyvolá pseudonáboženskú reakciu na opačnej strane. Treba sa pokúsiť o racionálnu debatu.

Tu je môj pokus.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.