27. júla, 06:35

Emeritný pápež Benedikt XVI. tvrdo kritizuje nemeckú cirkev

Emeritný pápež Benedikt XVI. tvrdo kritizuje nemeckú cirkevEmeritný pápež Benedikt XVI. Foto: AP/TASR

Pápež Benedikt XVI. sa dlho tejto téme vyhýbal, aj ako pápež sa veľmi opatrne vyjadroval k stavu katolicizmu v rodnom Nemecku. V najnovšom rozhovore urobil výnimku a časť nemeckej cirkvi tvrdo skritizoval. Obáva sa, že mnohí jej predstavitelia neprinášajú skutočné svedectvo a viera je pre nich len formalitou.

Emeritný pápež Benedikt XVI. už osem rokov nie je pápežom, odkedy sa vzdal Petrovho stolca. Napriek tomu sa občas vyjadruje k aktuálnym otázkam v cirkvi, inokedy vyšle signál akoby správu vo fľaši. V najnovšom rozhovore pre nemecké médium Herder Korrespondenz, ktorý prebehol na diaľku, kriticky komentoval vývoj v cirkvi v jeho domovine, keďže sa podľa neho stáva formálnou. Od jej hodnostárov a predstaviteľov očakáva „skutočné, osobné svedectvo viery“.

„Pokiaľ bude v úradných textoch Cirkvi hovoriť iba úrad, a nie srdce a duch, bude exodus zo sveta viery pokračovať,“ varuje Benedikt XVI., ktorý teraz žije v ústraní vo Vatikáne.

„V cirkevných inštitúciách – nemocniciach, školách, charite – pôsobí veľa ľudí v rozhodujúcich pozíciách, ktorí nepodporujú vnútorné poslanie cirkvi, a tak často zatemňujú svedectvo tejto inštitúcie,“ pripomenul Joseph Ratzinger vo svojich odpovediach na otázky od periodika. Oficiálne texty cirkvi v Nemecku píšu väčšinou ľudia, „pre ktorých je viera iba formalitou“. „V tomto zmysle musím pripustiť, že slovo oficiálna cirkev sa skutočne vzťahuje na veľkú časť oficiálnych cirkevných textov v Nemecku,“ dodal.

Nejde teda o oddelenie dobrých od zlých vecí, ale o oddelenie veriacich od neveriacich.“

V rozhovore pre Herder Korrespondenz objasnil aj pojem „Entweltlichung der katholischen Kirche“, teda akési zbavenie sa sveta či svetskosti v katolíckej cirkvi. V prejave na konci svojej návštevy Nemecka v roku 2011 pápež Benedikt XVI. konštatoval „narastajúce vzďaľovanie sa značnej časti pokrstených od cirkevného života“. Cirkev sa preto musí „stále dištancovať od svojho prostredia; musí sa akoby ‚zbavovať svetskosti‘“. Vtedy povedal aj toto: „Aby mohla cirkev plniť svoje skutočné poslanie, musí sa znovu a znovu usilovať o to, aby sa vymanila zo svetskosti sveta.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.