Po naočkovaní 5,5 milióna obyvateľov maďarská vláda zrušila zostávajúce obmedzenia a umožnila aj ľuďom bez vakcinačných certifikátov navštevovať interiéry. Rúška sa už nosia len v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach. Prípravy na deltu sa zatiaľ koncentrujú hlavne okolo očkovania.

V tejto súvislosti vláda nariadila povinnú vakcináciu zdravotníkov, plánuje vakcinačné dni pre školákov nad 12 rokov a neočkovaných seniorov nad 65 rokov navštívia zdravotníci, aby ich presvedčili na očkovanie.

Vo vekovej skupine 12 až 15 rokov je zaočkovaných asi 15 percent detí, vo veku 16 až 18 rokov 46 percent. Je očkovaných 82 percent ľudí nad 60 rokov a 85 percent nad 65 rokov. Zostávajúcich neočkovaných nad 65 rokov navštívia v domácnostiach ich praktickí lekári, medici či dobrovoľníci a pokúsia sa ich presvedčiť na očkovanie. Môžu ich tiež očkovať priamo v domácnosti. Pre deti nad 12 rokov budú na začiatku školského roka usporiadané dva vakcinačné dni v školách, očkovať sa bude so súhlasom rodičov.

Tretiu dávka vakcíny bude možné aplikovať od začiatku augusta, a to ľuďom, ktorým od druhej dávky uplynuli najmenej 4 mesiace.

Rektor Semmelweissovej univerzity Béla Merkel povedal, že by tretiu dávku odporučil hlavne ľuďom s oslabenou imunitou, typovo napríklad onkologickým pacientom. Neodporúčal by ju tehotným ženám, a to pre nedostatok dát. O podanej vakcíne rozhodne lekár.

O očkovaní hovoril vo svojom pravidelnom piatkovom rozhovore v maďarskom rozhlase tiež premiér Viktor Orbán. Jeho odpoveď prinášame celú, aby ste si urobili predstavu, ako túto tému komunikuje verejnosti:

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.