Obmedzovanie nezaočkovaných, povinné vakcíny pre zdravotnícky personál či ďalší, ešte tvrdší, lockdown. To je len zopár dôvodov, pre ktoré ľudia po svete cez víkend protestovali proti vládam a Slovensko nie je v tomto smere výnimkou.

Tisíce ľudí vyšli cez víkend do ulíc miest v Taliansku, Francúzsku, Grécku, Austrálii, ale aj na Slovensku. Spoločným menovateľom všetkých demonštrácií je odpor voči reštrikciám v jednotlivých krajinách.

Protest niekoľkých stoviek ľudí pred národnou radou, ktorý sa začal ešte v piatok predpoludním a polícia pri ňom použila aj slzotvorný plyn, ukončilo až hlasovanie poslancov v nedeľu ráno. Parlament napriek nespokojnosti časti verejnosti schválil novelu zákona o prihliadaní na COVID preukazy.

Pri ohrození verejného zdravia novela Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva umožňuje nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do niektorých prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaním ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

ÚVZ alebo jeho regionálne pobočky teda budú môcť nariadiť, aby na vstup do reštaurácií, divadiel či na koncerty bol potrebný negatívny výsledok testu na covid.

Odpor Francúzov

Na oveľa hlasnejší a početnejší odpor ako Slováci voči špeciálnym preukazom o bezinfekčnosti potrebným na vstup do prevádzok sa postavili Francúzi. Do ulíc po celej krajine vyšlo približne 160-tisíc ľudí. Mnohí volali po slobode a odkázali vláde, že im nemá prikazovať, čo majú robiť. Polícia na niekoľkých miestach zasahovala s pomocou vodných diel a slzotvorného plynu.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.