Mimoriadna schôdza o odvolávaní Mikulca začne až v pondelok. Kollár predtým zvoláva mimoriadnu koaličnú radu, téma je rovnaká. Mikulec čelí doteraz najtvrdšej kritike. OĽaNO svojho ministra bráni, reaguje aj samotný Mikulec. Vývoj sporu budeme sledovať a aktualizovať.

Veci zašli tak ďaleko, že sa to viac nedá zametať pod koberec, povedal k téme odvolávania ministra vnútra Milan Krajniak. Zdôvodnil tým výhrady, ktoré majú voči ministrovi Mikulcovi.

Boris Kollár požiadal koaličných partnerov o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. Jediným bodom programu má byť otázka zotrvania ministra vnútra Romana Mikulca a policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkciách. Vyhlásil to minister práce Milan Krajniak s tým, že majú vážne výhrady. Je presvedčený, že veci zašli tak ďaleko, že sa to viac nedá zametať pod koberec. Aj predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že Kovařík aj Mikulec by mali odstúpiť.

Minister vnútra SR Roman Mikulec na vývoj reagoval popoludní svojim vyhlásením. Tvrdí v ňom, že je pripravený zodpovedať hnutiu Sme rodina všetky otázky týkajúce sa súčasnej situácie, ak bude záujem o konštruktívnu debatu. Nič ďalšie nekonkretizoval.

Už predtým došlo zablokovaniu zvolania mimoriadnej schôdze s témou vyslovenia nedôvery ministrovi vnútra Mikulcovi. Hlavným aktérom tak nebude parlament, ktorý koná na opozičný popud, ale koaličná strana Sme rodina.

Zasadnutie parlamentu a zvolanie mimoriadnej schôdze sa posúva na pondelok ráno o 9.00 hodine. V rokovacej sále Národnej rady po skončení 35. schôdzi ani po prestávke totiž nebol dostatok poslancov, a tak parlament nebol uznášaniaschopný. Podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽaNO) preto rokovanie preložil.

Táto situácia vytvorila priestor pre koaličnú stranu Sme rodina, ktorá prechádza do útoku. Kovařík čelil kritike predsedu parlamentu po tom, ako polícia nezvládla ochranu parlamentu a nepripravila sa na divoký protest proti covidovému zákonu. Demonštranti nedodržali zákonom predpísanú vzdialenosť od budovy parlamentu, pri pokuse o vniknutie do parlamentu polícia použila aj slzný plyn. Policajný prezident Kovařík odchádzal v tom čase na dovolenku.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.