Ceny bytov v poslednom roku rýchlo rastú. Dostupnosť bývania sa navyše v jednotlivých štátoch líši. V pomere k priemernej mzde sú nové byty na Slovensku medzi najdrahšími v Európe. V blízkej budúcnosti môžeme očakávať ďalšie zdražovanie.

Téma drahého bývania môže byť jednou z najdôležitejších v najbližšom období. Napriek očakávaniam pandemická kríza nepriniesla pokles cien nehnuteľností. Naopak, ich rast počas pandémie sa ešte zrýchlil. Tento vývoj možno pozorovať v celej Európe, no medzi jednotlivými štátmi existujú v dostupnosti bývania významné rozdiely.

V porovnaní s inými štátmi patrí bývanie na Slovensku medzi relatívne drahé. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti Deloitte, ktorá porovnáva ceny bytov s priemerným platom. Konkrétne sa zameriava na priemerný nový byt s rozlohou 70 štvorcových metrov. Priemerný Slovák za takýto byt zaplatí 10,6-násobok hrubého ročného platu. Zo sledovaných štátov sú na tom horšie už len obyvatelia Srbska a Česka, podobná situácia ako na Slovensku je i v Rakúsku. Podrobnejšie údaje sú v nasledujúcom grafe.

Zdroj: Deloitte
(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.