24. júla, 07:30

Vatikánsky týždeň: Obmedzenie latinskej omše má byť rímsky centralizmus

Vatikánsky týždeň: Obmedzenie latinskej omše má byť rímsky centralizmusZ konferencie o takzvanej latinskej omši v Ríme. Bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál Müller, je v strede. Foto: Bohumil Petrík/CNA

O obmedzení takzvanej latinskej omše písali vatikanisti minulý týždeň zrejme najviac. Táto téma zatienila aj ostatné vrátane chystanej pápežovej návštevy na Slovensku, ktorej oficiálny program zverejnili v stredu.

Pápež František 12. – 15. septembra popri Bratislave navštívi Prešov, Košice a Šaštín. Ako prvé bude mať ekumenické stretnutie, zíde sa aj so židovskou a rómskou komunitou, ale aj veriacimi, duchovnými a so štátnymi predstaviteľmi. Posledný bod programu je svätá omša pri Národnej svätyni v Šaštíne. Pápežova návšteva na Slovensku bude z hľadiska zdravotných opatrení prelomová, keďže na masové podujatia s rímskym biskupom budú môcť prísť len zaočkovaní. Túto novinku apoštolských ciest si vyžiadala pretrvávajúca vážna situácia v súvise s pandémiou vo svete i na Slovensku.

Vatikanisti v Tlačovom stredisku Svätej stolice zverejnenie programu komentovali slovami: „Vidíte, a predsa sa pápež stretne s Viktorom Orbánom“. Tým odkazovali na dohady, že pápež František sa pôvodne nemal a nechcel stretnúť s konzervatívnym predsedom maďarskej vlády, s ktorým majú odlišné politické názory najmä na imigráciu. „Ani pápež nie je chránený pred falošnými správami,“ komentoval premiér Orbán tieto špekulácie v rozhovore pre chorvátske médium Glas Koncila a doplnil, že tejto nezrovnalosti sa chytili „proticirkevné a protikresťanské živly“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.