Kresťania chápu dúhu ako symbol zmluvy Boha s ľuďmi. A mali by na tom stavať ďalej, najmä keď sa očakáva, že dúhových pochodov bude opäť pribúdať.  

Dúha je prírodný jav, ktorý má ako symbol dôležitý význam pre kresťanov. V knihe Genezis hovorí Boh hovorí Noemovi: „Svoj oblúk umiestňujem v oblakoch, aby bol znakom zmluvy medzi mnou a zemou. ... keď sa v oblakoch zjaví moja dúha, vtedy si spomeniem na svoju zmluvu, ktorá je medzi mnou a medzi vami i každou živou bytosťou.“ Tiež napríklad v knihe Zjavení apoštola Jána (Apokalypse) sa dúha spomína ako oblúk okolo Božieho trónu.

Dnes sa však vo verejnosti dúha častejšie ohýba v inej súvislosti. Stretávame sa ňou ako so symbolom komunity LGBTQIA+ organizujúcej podujatia rainbow pride – dúhové pochody – s cieľom zviditeľniť komunity ľudí žiadajúcich legislatívne zabezpečenú rovnosť párov bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu človeka. Počas posledných dvoch pandemických rokov sa pochody rušili alebo sa konali formou online diskusií a koncertov s nižšou účasťou i pozornosťou médií.

Pred pandémiou sa počet takýchto pochodov a ich účastníkov stále zvyšoval a vyvrcholil práve v roku 2019  z dôvodu osláv 50. výročia demonštrácií členov tejto komunity a násilných zásahov polície proti nim pri gay-bare Stonewall Inn v New Yorku.

Silnejúcim hnutím v stále početnejšej komunite vznikla potreba nájdenia symbolu. Pod dúhovou vlajkou sa LGBTQIA+ komunita prezentuje od roku 1978 (vtedy ako LGBT), keď ju prvý raz použili ako oficiálny symbol Gay Freedom Pride pochodu v San Franciscu. V nasledujúcom roku vypadla z osemfarebnej dúhy ružová a tyrkysová a v takto upravenej podobe sa používa dodnes.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.