Nová politická línia prezidenta Macrona proti islamskému separatizmu bude znamenať kontrolu 76 problematických mešít.

Pre podozrenia z islamského separatizmu francúzske úrady skontrolujú 76 mešít. Minister vnútra  Gérald Darmanin avizoval, že časti z nich hrozí zatvorenie. Minister postupuje v duchu vízie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona tvrdo zakročiť proti separatizmu moslimov. Dôsledné presadzovanie sekularizmu nie je mnohým moslimom po chuti.

Z celkovo 76 kontrolovaných mešít sa 16 nachádza v parížskom regióne. Kontroly mešít by sa mali odohrať do konca roka. Spomedzi najproblematickejších sa tri nachádzajú v parížskej štvrti Seine-Saint-Denis. Dve z nich organizujú modlitby napriek tomu, že ich už úrady zatvorili. Pred treťou zas varoval úrady bezpečnostný aparát. Minister vnútra doplnil, že vo Francúzsku je 2600 mešít  a zamerali sa len na tie najproblematickejšie.

Seine-Saint-Denis je neslávne známa chudobnejšia štvrť s vyššou mierou kriminality. Odohralo sa v nej viacero útokov s islamistickým pozadím. Kedysi tam sídlila aj redakcia satirického týždenníka Charlie Hebdo, na ktorú sa radikáli zaútočili v roku 2015. Pokúsili sa o to aj tento rok pri spustení súdneho procesu venovanému teroristickému útoku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.