Stredozemné more nazývali Rimania Mare nostrum, Naším morom. To je priliehavé, myslím si, že je stále aj naše. Civilizácia sa k nám dostávala práve odtiaľ, jej nositeľmi boli Egypťania, Kréťania, Gréci, Rimania. Poďme sa pozrieť na niekoľko zaujímavých miest, ich virtuálna návšteva nás v tom utvrdí.

Vitajte pri letnom seriáli redakčných textov o 7 divoch sveta. Budeme v nich vyberať a opisovať sedem stavieb starého sveta (bez presnejšieho označenia), ktoré čisto subjektívne považujeme za mimoriadne divy. Ako prvý začína Jozef Hajko.

A začína, ako inak..

V Gíze

Kto navštívi Egypt, má niekoľko povinných jázd. Určite si musí ísť pozrieť pyramídy v Gíze. Mňa prekvapilo hneď to, v akom tesnom styku sú pyramídy s veľkomestom Káhira. Sú hneď na jeho hranici. Ubytovať sa dá tak blízko, čo by kameňom dohodil.

Zážitkom je sama Káhira. Najväčšie mesto Afriky je chaoticky bujnejúci živel, kde uvidíte vedľa modernej stavby pätnásťposchodovú budovu s vybývanými najvyššími podlažiami a s dierami po oknách. Nájdete tu vyblýskané obchody a kúsok ďalej haldy odpadkov, ktoré sa sunú do starých nílskych kanálov a občas im tam pomôžu aj odhŕňačmi. Tesne pred Gízou sa živel zastavil a posledné domy akoby stáli na okraji priepasti. 

Pohľad z okna hotela na okraji Káhiry na pyramídy v Gíze. Foto: Jozef Hajko

Vidieť pyramídy je skutočne zážitok. Podobne ako milióny iných ľudí už v staroveku, aj ja som žasol nad ich veľkosťou a dokonalosťou. Keď sa dá, oplatí sa vojsť do ich útrob. Tam človek pochopí, aký bohatý bol duchovný svet Egypťanov.

Vnútorné haly naplnené reliéfmi a freskami zdobili so zbožnou úctou. Keby sa tak dalo porozprávať s kamenárom z tých čias, ako rozmýšľal, čomu veril, ako si uvedomoval, že pracuje na veľkom diele. Skúsil to priblížiť napríklad francúzsky spisovateľ Christian Jacq a mne sa vidí, že nebol ďaleko od pravdy.

Abú Simbel

Kto chce aspoň trochu pochopiť Egypt, musí vidieť Níl. Ja som si ho poobzeral dosť dobre, lebo hore po jeho toku som sa tisíc kilometrov viezol vlakom. Mohutná rieka živí milióny roľníkov, úzky pás krajiny po oboch brehoch je osídlený kontinuálne. Keď ich vidíte z okna vlaku mihať na poliach, akoby ste sa preniesli o niekoľko tisícročí naspäť. Spôsob obživy sa veľmi nezmenil.

Cieľom cesty bol Abú Simbel. Chrám faraóna Ramzesa II. Veľkolepý a rovnako významný je tým, že nestojí na mieste, kde bol vybudovaný. Keď začali v 60. rokoch minulého storočia stavať Asuánsku priehradu, rozobrali ho a preniesli na vyššie položené miesto, inak by ho zaplavila voda.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.