Jaroslav Bryndzák je úspešný muž, ktorý má bohatý pracovný aj súkromný život. Svoju matku nikdy nevidel, no so svojím osudom bol vždy zmierený, aj vďaka tomu mohol na sebe pracovať. Teraz skúsenosti rozdáva ďalej ako vychovávateľ v centre pre deti a rodiny.

Jaroslav sa dostal do dojčenského ústavu spolu so svojím bratom hneď po narodení. Dodnes nepoznajú dôvod, ktorý viedol ich mamu k tomu, že so svojimi deťmi neostala. Z dojčenského ústavu putovali s bratom do detského domova v Košickej Novej Vsi a neskôr do Dobšinej.

Ako Jaroslav hovorí, v živote mali šťastie. V detskom domove sa dostali k náhradnej rodine. Od štyroch rokoch si ich pravidelne brávala istá žena so svojimi dvomi dcérami, u ktorých Jaroslav a jeho súrodenec trávili čas.

Po matke nepátrali

Jaroslav z detského domova odišiel v devätnástich. Odchod bol v tom čase náročný. „Deti odchádzali, keď skončili strednú alebo vysokú školu a nemali toľko finančných prostriedkov ako dnes,“ vraví. Podobne bol na tom aj on sám. Domov opustil len s 80 korunami a s nejasnou víziou, čo bude nasledovať. Našťastie, tým že mali náhradnú rodinu, mal na výber: buď pôjde bývať k nim, alebo pôjde do krízového centra. Rozhodnutie bolo jasné – nasťahoval sa k náhradnej rodine.

Foto: Matúš Zajac

V súčasnosti má s nimi veľmi dobrý vzťah, nepovažuje ich ani za náhradnú rodinu, ale za svoju skutočnú rodinu. Pre dve deti jej nevlastnej sestry sa dokonca stal krstným otcom. Aj preto, že boli súčasťou tejto šťastnej rodiny, nemali potrebu pátrať alebo sa zamýšľať nad svojim biologickým príbuzenstvom. Až keď mal Jaroslav 40 rokov, skontaktovali ho ďalší súrodenci cez sociálne siete.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.